Bu Blogda Ara

21 Şubat 2017 Salı

Hızlanan Global Çalışmalar ve Katılımlarımız

EPUB format dijital kitap teknik çalışmaları konusunda 2016 ikinci yarısından bugüne (Şubat 2017) Amerika'da oldukça yoğun bir gündem yaşanmaktadır. TEYTAG olarak bu teknik çalışmaları izliyoruz. Neler yaptığımıza dair özet bilgiler vermek istiyoruz:

EPUB 3 COMMUNITY GROUP Üyesi Olduk

IDPF ve W3C birleşmesinden sonra yeni yapılanma sürecinde web platformunun temelini oluşturan standartlar üzerinde çalışmalarını sürdüren W3C'nin EPUB topluluğu üyeliğine kabul edildik. Dünyanın her ülkesinden yayıncı ve teknik konuya hakim kişilerin katıldığı bu topluluğun verimli olacağına inanıyoruz. Bu toplulukta Türkiye'den kabul edilen ilk kişi (TEYTAG adına Erhan Üzümcü) olduğumuzu gururla söyleyebiliriz. Buradan web sayfasına ulaşabilirsiniz.

BISG "Metadata and Discovery" Sunumuna Katıldık

BISG (American Yayıncılar Birliği Çalışma Grubu) ile tanışmamız 2015 yılı yaz ayında kendileriyle e-posta ile yazışmamız ile oldu. O gündür bu anlamlı çalışma grubu tüm faaliyetlerinde TEYTAG'ı haberdar etmektedirler. Web üzerindeki iletişime hızlı bir şekilde cevap verdiklerinden dolayı oldukça verimli bir dostluğumuz var diyebiliriz. Bu sunumda ONIX 3'ün EPUB format kitaplar için metadata gelişimi ve sorunları üzerinde duruldu. Yıllar önce Türkiye kitap sektörü için benzer bir çalışmanın alt yapısını kurmak için çalışma grubunu kurmayı teklif ettiğimiz sektör yetkililerinden olumsuz yanıt almamız bizi halen üzmektedir. ONIX yapısını ve ağın yönetimini bildiğimizden Türk yayıncılık sektörü için gerekli olabilecek ihtiyaçlarla geliştirilmiş yerel ve evrensele uyumlu metadata yönetimini sağlamak için halen daha geç değildir.

EDRLab EPUB LCP Sunumuna Katıldık

Bir anlamda IDPF'in Avrupa şubesi niteliğinde olan EDRLab (European Dijital Reading Lab) 2015 yılında kuruldu. IDPF  ve Readim Vakfı çalışmalarının Avrupa ayağında önemli bir merkezidir. Fransa'da çalışmalarını sürdüren EDRLab'ın Şubat 2017 tarihindeki "Readium LCP" sunumuna katıldık. Dijital yayıncılık için inovatif (lightweigth) DRM çalışmaları üzerinde bilgilendirildik. Web üzerinden şifreleme odaklı çalışmanın gelişimi hakkında EDRLab üyeliğimiz ile haberdar edilmekteyiz. Kişisel şifreli EPUB konulu çalışmamız ile temelde paralellik gösteren Readium LCP ile ilgili teknik yorumlarımızı daha sonrasında paylaşacağız. Şimdilik "Telif Haklarında DRM Kullanımı ve Önerilen EPUB LCP Hakkında" adlı yazımızdan bir ön bilgi alabilirsiniz.


Türk Akademisyenlerle Fikir Alışverişi

Academia.edu platformundaki sayfamız ile (TEYTAG kurucusu Erhan Üzümcü) Anadolu Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi'ndeki uzaktan öğrenme ve güzel sanatlar konusundaki akademisyenlerle fikir alışverişlerimiz devam etmektedir. Bilhassa uzaktan öğrenmede EPUB3 formatın tercih edilmesi, dijital yayıncılık tasarımında EPUB3 ve diğer sınıf içi "anlık dijital iz" gibi farklı projelerimizin tanıtılmasında akademik düzeyde etkileşimlerde bulunmaktayız.